Cam Balkon

Raylı bir sistem içerisinde yer alan cam yapılanmanın uygun bir şekilde hareket edebilmesi ve açılıp katlanabilmesi için tasarlanan sistemler bütününe cam balkon denilmektedir. Cam balkonlarda görsel bir bütünlük vardır. Bu görsel bütünlüğün yanı sıra, oldukça işlevsel olan yapısı ve kullanışlı olmasıyla son dönemde yapılan modellemelerde bu tasarım bir adım öne çıkmıştır. Bu tasarım modelinin kendine özgü en önemli avantajlarından biri ise, insanları daha ferah ve daha geniş balkon yapılanmalarıyla buluşturmasıdır. Cam balkonlar, evinizin görsel değerini arttırdığı gibi aynı zamanda maddi değerini de arttıracaktır. Cam balkonların farklı farklı alternatifleri de mevcuttur. Geçtiğimiz yıllar içerisinde bu uygulamalar, PVC kaplama veya pimapen desteği sayesinde gerçekleştirilmekteydi. Ancak teknolojinin gelişmesi ve mimarinin ortaklaşa çalışmasıyla, cam yapılanmaların tamamen balkona dönüştürülmesi mümkün hale gelmiştir.

Cam Balkonlar Neden Tercih Edilmektedir?

Evlerde yer alan balkonları, daha kullanışlı, daha ferah ve daha konforlu bir şekilde kullanıp, bu şekilde bir balkon oluşturabilmek için cam balkon tercihleri bir adım öne çıkmaktadır. Cam balkonlar, evin mimari yapısına herhangi bir şekilde zarar vermemektedir. Tam aksine, evinize artı bir değer katacak, özel bir oluşumdur. Esnek yapısı sayesinde kullanım kolaylığı sağlamaktadır ve balkonunuza daha geniş bir hacim katmaktadır.

Dışarıdan gelebilecek zararlı hayvanlar, polenler, toz ve gürültü gibi istenmeyen şartlar, cam balkonlar sayesinde ortadan kalkmaktadır. Bu sayede sizlere daha temiz bir ortam sunacaktır. Cam balkonlarda bulunan güçlü yalıtım sayesinde, yüksek ses konusunda da herhangi bir rahatsızlık duymayacaksınız.

Cam balkonlarda sadece ses yalıtımı bulunmamaktadır. Ayrıca ısı yalıtımı da yapılmaktadır. Bu sayede kış ile yaz aylarında iç ortamla dış ortam arasındaki dengeyi de en iyi şekilde sağlanmış olacaktır. Bu sayede, balkonunuz daha yaşanılır bir balkon haline gelmiş olacaktır.

Cam balkon yapılmasını isteyen kişiler, ekonomik olarak bu uygulamaları yaptırabilirler. Sektör içerisinde yer alan firmaları araştırıp, onlarla birebir görüşmeler gerçekleştirerek, maddi yönden de sizi sıkıntıya sokmayacak şekilde cam balkonunuzu yaptırabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Cam Balkon Modelleri Nelerdir?

Birçok farklı modeli olmakla birlikte en çok tercih edilen cam balkon sistemleri, sürgülü ve katlanabilir olan modellerdir. Sürgülü cam balkon sistemi ile katlanabilir cam balkon sistemi arasında tercihinizi etkileyebilecek tek bir temel fark vardır.

Aslında temel mantık her iki cam balkon sisteminde de aynıdır, katlanabilir cam balkon sistemleri de tıpkı sürgülü cam balkon sistemleri gibi belirli bir sürgü mekanizmasıyla çalışır. Sürgülü cam balkon sistemleriyle katlanabilir cam balkon sistemleri arasındaki en önemli fark, cam balkonların toplanma şekilleridir. Sürgülü sistem bir çizi boyunca sürülerek kolayca toplanabilirken, katlanabilir sistem sürüldükten sonra daha ufak bir alana sıkışabilmektedir. Böylece daha az yer kaplar. Genel olarak sürgülü camlar daha şık bulunur ve daha çok tercih edilir. 

Ayrıca katlanabilir camların dışarıya açık tarafı sürgülü camlara göre daha fazla olmaktadır. Tercihte bulunurken bu konuyu da dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Evlerde Kullanılan Cam Balkon Sistemi Tehlikeli Mi?

Balkonlarına cam balkon yaptırmak isteyenler, haklı olarak bu sistemin olumlu taraflarıyla birlikte olumsuz taraflarını da göz önünde bulundurmak istiyorlar. Cam balkon sisteminin kırılabilir olduğu, dolayısıyla özellikle çocuklu evlerde tehlike yaratabildiğine dair genel bir inanış var. Peki bu yargı ne kadar gerçeği yansıtıyor?

Cam balkon sistemlerinin üretiminde kullanılan cam çeşidi, yani temperli cam, bu sistemin güvenlik açısından yaratabileceği sorunlar dikkate alınarak üretilmektedir. Dolayısıyla cam balkonlarda güvenlik tehlikesi yaratacak herhangi bir durum bulunmamaktadır.

Temperli Cam Nedir?

Günümüzde yaygın olarak cam balkon sistemi üretilirken kullanılan ve temperli cam ismi verilen can çeşidi, hem kolay kırılmayan, hem de kırılması durumunda ufak parçalara ayrılmayan bir cam çeşididir. Temperli cam standart camlara kıyasla en az beş-altı kat daha sağlam olmaktadır. Standart camların temperli camlara göre çok daha fazla güvenlik riski barındırdığı bilinmektedir.

Bütün piyasada temperli camlar, yüksek güvenlikli ve sağlam camlar olarak kabul edilir. Bu nedenle cam balkon sistemleri üretilirken yüksek güvenlikli temperli camlar tercih edilir.

Bu süreç şöyle işlemektedir: Öncelikle ihtiyaç duyulduğu kadar temperli cam kesilir. Daha sonra kesilen camların yumuşama noktaları 10.000 PSI gibi yüksek basınçlarla ısıtılır. Dolayısıyla cam balkon sistemleri her türlü olumsuzluğa karşı, bütün tedbirler alınarak üretilmektedir. Bu sistemlerin üretim aşamalarında sonradan oluşabilecek her türlü güvenlik problemine karşı önlem alınmaktadır.

Fakat eğer alanında profesyonel bir firmayla çalışmıyorsanız, bazı güvenlik problemleri oluşabilir. Örneğin cam balkonda kullanılan alüminyum profil ince ve dayanıksız bir profilse çatlama ve kırılma yapabilir ve bu nedenle güvenlik problemleri meydana gelebilir.

Isıcam Özellikli Cam Balkon Nedir?

Isıcam özellikli cam balkonlar, gerek işlevsellik bakımından, gerekse de görsellik açısından sıradan özellikli bir cam balkona göre çok daha konforlu ve kullanışlıdır. Isıcam özelliğinden olan cam balkon seçeneklerini kullanarak bu uygulamaları yaptıranlar, balkonlarını daha ferah ve daha yaşanılabilir bir boyuta taşımaktadırlar. Daha da önemlisi ise, yaşam alanlarınızda ekstradan bir odanızın olması sağlanmış olacaktır. Bu sayede, balkonlarınızda nefes almak, keyif yapmak ve dinlenmek içinde kullanabilmeniz mümkün hale gelecektir. Isıcam özellikli cam balkonlarda ısı yalıtımı vardır. Bu ısı yalıtımı sayesinde balkonun içerisinde yer alan ısı hapsedilir ve kış aylarında faturalarınızı azaltmanızda sizlere yardımcı olacaktır. Isıcam özellikli cam balkonları, özel sistemler bütünü olarak da tanıtmak mümkündür.

Cam Balkon
Cam Balkon

Cam Balkon Sistemlerinin Özellikleri

Cambalkon sistemlerinde kullanılmakta olan camlar, lamine veya temperli özellikteki güvenlik camlarıdır. Dolayısıyla eğer camların kırılması ile oluşabilecek zarar bu sayede engellenmiş olacaktır.

Genel olarak bakıldığında cam balkon sistemlerinin özellikleri şu şekildedir:

  • Cam balkon sistemleri, istenildiği zaman açılıp, istenildiği zaman kapanabilen bir yapıda bulunmaktadırlar. Bu sayede kullanan kişilere konforlu ve kullanışlı bir yaşam alanı sağlanmış olmaktadır.
  • Evlerin genel mimari yapısına uyum sağlamaktadırlar. Bu sayede evlerde estetik bir yapı oluşmasını sağlarlar.
  • Esnek bir kullanım kolaylığı bulunmasından dolayı, kar, yağmur veya iklim şartları ne olursa olsun, cam balkonlar istenilen şekilde kullanılabilmektedir.
  • Cam balkonlar haşere, polen, gürültü, toz, yaprak ve balkonlarda yuvalanabilen hayvanlardan ve çeşitli atıklar gibi istenmeyen her türde dış etkenden korunmanızı sağlayacaktır.
  • Cam balkon sistemlerinde ısı bariyerli profillerle üretilen uygulamalarda bulunmaktadır. Bu uygulamalar, ısıcam özellikli cam balkonlar olarak geçmektedir. Isı bariyerli profillerle üretilen cam balkonlar, ray profil grupları sayesinde iç ortam ile dış ortamı birbirinden ayırmaktadır. Bu sayede, ısı yalıtımı da sağlanmış olmaktadır.
  • Temperli özellikteki güvenlik camlarıyla üretilen ısıcamlı balkon sistemlerinde, birleşimlerin manyetik olmasından dolayı, mükemmel seviyede ısı ve ses yalıtımı sağlanmaktadır.

Cam balkon, genel olarak yaz aylarında büyük bir keyifle devam ettirdikleri balkon keyfini, kış aylarına da taşıyarak, hiçbir şekilde bu keyifli anların bozulmaması sağlanmaktadır. Hemen randevu almak için iletişim bölümünden bize ulaşın.

Cambalkon ‘la ilgili tüm soru ve görüşlerinizi bize 7/24 iletebilirsiniz.

Cambalkon sistemleri Tüm Türkiye’ye Hizmet veren Skywin Cam Balkon Firmasına sorarak yapılır.

Sizde Ücretsiz Keşif Fırsatını Kaçırmayın Cambalkon sistemleri.

Ayrıca Türkiye’nin Firma Rehberi Bulurum.com’daki ilanımız için tıklayın.